Εγκαινιάστηκε το εργαστήριο GRID του ΤΕΙ ΑΜΘ σε συνεργασία με το CERN

Το ΤΕΙ ΑΜΘ είναι και επίσημα ο Πρώτος Εκπαιδευτικός Φορέας που γίνεται η εγκατάσταση ενός υπερυπολογιστή GRID με πιστοποίηση από το CERN. Πιο αναλυτικά, πραγματοποιήθηκαν εγκαίνια του GRID (09/06/2015) σε μία λαμπρή τελετή παρουσία του εκπροσώπου του CERN και διευθυντή του Τμήματος Υπολογιστών IT Department Frederic Hemmer ο οποίος μαζί με τον εκπρόσωπος της ελληνικής αποστολής στο CERN Καθηγητή του ΕΜΠ Ευάγγελου Γαζή ανέλυσαν τις λειτουργίες αλλά και τα κέρδη όχι μόνο για τον κόσμο της έρευνας αλλά για την ίδια την κοινωνία της περιοχής. Το GRID αποτελεί ένα μεγάλο Τεχνολογικό Επίτευγμα για το ΤΕΙ ΑΜΘ και σε συνεργασία με το Ερευνητικό Κέντρο του CERN θα αποτέλεσει ένα δυνατό "όπλο" για το Ίδρυμα και τους Φοιτητές του.

Τι λένε οι φοιτητές μας

Τελευταία νέα